Трябват ли и на България чуждестранни инвестиции?

автор: Александър Добринов

Гони ли България чуждестранните инвеститори?

България от години демонстрира нежелание за привличане на чуждестранни инвестиции. Политическите „ангажименти“ на страната ни, както и тежките европейски регулации, доведоха до странни феномени.

Банките не откриват сметки на чужденци

От много години вече, българските банки не желаят да откриват сметки на чужденци. При това дали чужденецът е гражданин на ЕС или не, няма почти никакво значение. Банките, уплашени от драконовите изисквания на ЗМИП, просто не смеят да работят с чужди граждани. А как може да привлечем чуждестранни инвестиции след като чужденците дори не могат да открият банкова сметка тук? За съжаление обаче това никак не натъжава банките, които правят своите рекордни печалби от други източници. Има разбира се български фирми, които съдействат на чужденци да преодолеят неразбирането на българските банки и успешно да открият банкови сметки. Но трябва ли да се стига до този парадокс, да се наемат професионалисти, които да „убеждават“ банките да приемат пари?

Инвестиционното гражданство беше поругано

За разлика от други държави в ЕС, като Малта и Кипър, които направиха милиардни печалби от инвестиционно гражданство, България го обяви за нежелано. Вместо страната ни да привлече чуждестранни инвеститори, готови да плащат милиарди данъци в България, ние предпочетохме да си напазаруваме олимпийци. Не че е лошо да имаме медали от олимпиадата, но какво ни пречеше да привлечем и инвеститори от калибъра на Павел Дуров, създателят на Телеграм. А вместо България, той избра Сейнт Китс и Невис, ОАЕ и Франция. Там той плати и инвестира немалко за привилегията да се нарече гражданин на тези държави. Но на България такива не и трябват, богати и свободолюбиви. За нас е очевидно, че политическата доктрина на страната не се определя от интересите на народа, а от други външни фактори.

Вместо това, България анулира програмата си за гражданство за инвестиции, като нанесе трудно поправими щети на репутацията на страната ни. Дори кандидати за гражданство, инвестирали милиони в България, които бяха одобрени на всички инстанции да получат българско гражданство, бяха излъгани и президентът не издаде указ за гражданство.

Българско гражданство
Програмата за българското гражданство за инвестиции позволяваше на чуждестранни инвеститори да получат българско гражданство ако инвестират 2 милиона лева в икономиката на страната. Програмата беше прекратена под силен натиск от ЕК и партньорите ни от САЩ. Беше ли това в интерес на българския данъкоплатец?
Можете да прочетете повече на сайта на Posolstvo.eu и Bulgarian-citizenship.org.

Нулеви лихви по депозити за българи, докато страната ни плаща 5% лихва в чужбина

Българските граждани забравиха какво е това „лихва по депозит“. Докато ипотечните кредити чупят рекорди, българите получават най-ниските лихви в ЕС. Всъщност, най-често те не получават нищо. Същевременно обаче, българската държава изтегли рекорден заем от 8,5 милиарда лева, за който плаща между 3,625% и 5% лихва на чуждестранните пазари. Не можа ли българското правителство да даде тези лихви на българските граждани на вътрешния пазар? Или те, българите, са недостойни да получават лихва за спестяванията си, каквато получават чужденците? И по тази логика, дори българските банки да откриваха сметки на чужденци, кой ли би дошъл за 0% лихва по депозита си?

Наистина ли на България не са и нужни вече чуждестранни инвестиции?

Според нас отговорът е „да“. За България в момента е по-важно какви са отношенията и с „чуждестранните партньори“, отколкото в страната да се инвестира и прави бизнес. Трагичният демографски срив също не безпокои политиците. Очевидно е, че има определени сили, които водят страната в посока, която не за всички е ясна.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *