Кой е български гражданин?
Основата на всяка държава са нейните граждани. Без граждани няма нито общество нито държава. Именно затова, във всяко национално законодателството трябва да е пределно ясно кои лица са граждани и кои не. Но какво казва българската конституция относно това, кой е български гражданин?

Конституцията на Република България
Български гражданин е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин или който е роден на територията на Република България, ако не придобива друго гражданство по произход. Българско гражданство може да се придобие и по натурализация.
чл. 25, ал. 1 от Конституцията на Република България
Всичко изглежда ясно, но само на пръв поглед. Нека дадем един пример по-долу.
Български гражданин или не?
Примерът е следният. Чужденец, да речем американски гражданин, придобива българско гражданство по натурализация на 40-годишна възраст. Децата на този американец, след като баща им вече е и български гражданин, стават ли и те български граждани? Съгласно Конституцията – несъмнено да. Децата са български граждани, защото те имат един родител български гражданин (американският гражданин, който вече има и българско гражданство). Това гласи Конституцията, и по-конкретно първата част на чл. 25, ал. 1 – „Български гражданин е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин…„. Само, че съгласно Закона за българското гражданство, децата на американско-българския гражданин не придобиват автоматично българско гражданство. Ако те желаят да получат българско гражданство, те трябва да преминат процес на натурализация, изходът от който съвсем не е сигурен или гарантиран. А това, най-меко казано, изглежда, че противоречи на текста от Конституцията.
Български гражданин по рождение
Във втората част на чл. 25, ал. 1 от Конституцията става въпрос за друга хипотеза, а именно гражданство по месторождение. Разпоредбата предвижда, че български гражданин става дете, родено в България, но само ако не придобива друго гражданство по произход. Ако жена – гражданка на САЩ например, роди дете в България, то няма да стане български гражданин, защото детето придобива американско гражданство по произход.
Да приемем дори нелогичното
Ако приемем, че авторите на чл. 25, ал. 1 от Конституцията са имали „особен стил на изразяване“ и са имали предвид, че последната част от изречението се отнася за първата част, а не за втората, т.е.:
Български гражданин е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин
или който е роден на територията на Република България,ако не придобива друго гражданство по произход.
Тогава, това също би породило правен абсурд. Ако това е така, то роденото дете на български и чуждестранен гражданин, няма да може да придобие българско гражданство, защото то придобива и друго такова от чуждестранния си родител. А това разбира се не е така – всички деца, родени от смесени бракове, са и български граждани по рождение. Такъв е не само законът, но и трайно установената практика.
Превод на английски на българската Конституция
На сайта на Народното Събрание е публикуван превод на Конституцията на английски език. За наше учудване, текстът на член 25 е преведен смислово различно от оригиналния български текст:
A Bulgarian citizen shall be anyone born of at least one parent holding a Bulgarian citizenship, or born on the territory of the Republic of Bulgaria, should he not be entitled to any other citizenship by virtue of origin. Bulgarian citizenship shall further be acquirable through naturalization.
Art. 25, par. 1 of the Bulgarian Constitution
Прави впечатление, че текстът на английски „вменява“, че за да е български гражданин, детето трябва да е родено от български родител (а не просто да има български родител). Тоест към момента на раждането, единият родител трябва да е бил български гражданин. Най-странното е, че и в практиката в България именно този подход намира приложение. Но това изглежда е в противоречие с оригиналния конституционен текст. Това е разбира се така, ако българският език все още е официалният език в България…
Ситизеншип енд Инвестмънтс ООД се обръщат към НС и КС
„Ситизеншип енд Инвестмънтс“ ООД – лидер в областта на института на българското гражданство са отправили запитване до Народното Събрание и Конституционния Съд на Република България. В запитването са установени сериозни неточности в законодателството и противоречие с Конституцията. Ние ще Ви информираме за официалните отговори на институциите и ще се надяваме на законодателни промени с цел елиминиране на правните несъответствия. Повече по темата и запитването, можете да намерите в следните статии:
Български гражданин според Конституцията – лош превод или изкривяване на закона?
на английски: https://www.bulgarian-citizenship.org/news/bulgarian-citizen-according-the-constitution/